APIE ĮKŪRĖJUS

Paton Eugene Oskarovich

Žymus Ukrainos mokslininkas suvirinimo procesų ir tiltų statybos srityje, TSRS mokslų akademijos akademikas (1929 m.). SSRS nusipelnęs mokslininkas (1940 m.). Ukrainos mokslų akademijos Elektros suvirinimo instituto įkūrėjas ir pirmasis vadovas. Є.О. Patonas gimė 1870 m. kovo 5 d. Nicoje, Prancūzijoje, beveik visą savo brandų gyvenimą paskyrė suvirinimo kūrimui ir tobulinimui, yra parašęs daugiau kaip 93 darbus suvirinimo srityje, įnešė esminį indėlį į Ukrainos, kaip pramoninės valstybės, vystymąsi.

1941-1943 m. suvirinimo “tėvas” vykdė specialiųjų plienų suvirinimo technologijos, lanko degimo po fliusu fizikinių pagrindų, metalų suvirinamumo tyrimus, sukūrė naują suvirintų konstrukcijų klasę, vadovavo suvirintų vamzdžių, laivų, įvairios paskirties mašinų kūrimui. Jis yra daugiau kaip 100 suvirintų tiltų autorius ir projektų vadovas. Tarp jų yra vienas didžiausių pasaulyje – suvirintas tiltas per Dniepro upę Kijeve.

SUVIRINIMAS YRA
ATEITIS

Oscar Petrovich Paton, 1900

...Noriu, kad būtum rimtas žmogus, kad būtum reikalingas ne tik sau ir savo tėvams.

О.P. Paton

... Žinau, kad tai teikia didžiausią džiaugsmą. Tai gebėjimas išsikelti sau nedidelį, bet savarankišką tikslą ir atkakliai jo siekti. Žinojimas, ką norite pasiekti gyvenime, yra didžiulė laimė. Mano pasirinkimas buvo padarytas ryžtingai: Pastatysiu tiltus.

E.О. Paton

Vidurinės mokyklos mokinys Eugene Paton, Breslau, 1886 m.

PAVELDĖJAU IŠ SAVO TĖVO:

ŠVIETIMAS

1890 m. E.O. Patonas įstojo į Saksonijos karališkąjį technikos universitetą Drezdene, Vokietijoje.

1894 m. įstojau į Drezdeno politechnikos instituto fakultetą ir greitai pripratau prie naujų pareigų institute. Dalyvavimas projektuojant didelę geležinkelio stotį (Drezdene) atvėrė neįkainojamą galimybę nuo pat pirmųjų savarankiškų žingsnių praktiškai gyvenime išbandyti studentų suole įgytų žinių įtvirtinimą. Didžiausioje tiltų statybos įmonėje "Gutehofnungschütte" Stekradesne 1895 m. sausio mėn. man buvo patikėtas kelio tilto darbo projektas ir kiti tiltų projektavimo darbai.

E.О. Paton

Buvusio Saksonijos karališkojo technologijos universiteto Drezdene pagrindinis pastatas. XX a. pradžia.

1895 m. įstojo į Sankt Peterburgo geležinkelių inžinierių institutą.

Geležinkelių inžinierių institutas. Sankt Peterburgas, 1895 m.

Atsisveikink, Vokietija, tu neturi ko manęs sulaikyti, mano vieta - Rusijoje. 1895 m. rugpjūtį išvykau į Sankt Peterburgą ir vėl tapau studentu vieneriems metams... Per aštuonis mėnesius turėjau pasirengti 12 dalykų egzaminams ir atlikti penkis didelius diplominius projektus. Per vienerius metus buvo atliktas darbas, kuris paprastai trunka dvejus ar trejus metus. Pradėjau nuo tilto projekto - atsakingiausio iš visų diplominių projektų, juolab kad Vokietijoje jau buvau projektavęs tiltus.

Є.О. Paton

1906 m. jis tapo KPI inžinerijos fakulteto dekanu

Kijevo politechnikos institutas man pasiūlė naujai sukurtą Tiltų fakultetą...

Paskaitos, tiltų projektavimas, vadovėlių rengimas... Metai prabėgo man šiame ...

Daug kūrybinio džiaugsmo man suteikė Kijevo pėsčiųjų tilto Petrivska prospekto gale, gerai žinomo visiems kijeviečiams, kūrimas. Tęsti Petrivska prospektą trukdė likusi kalnuoto Dniepro kranto šlaito dalis, kuri dar nebuvo nuslūgusi. Iš pradžių buvo pateiktas projektas apeiti šią vietovę tuneliu. Šis sprendimas man atrodė neįdomus, nuobodus. Šį gražų Kijevo kampelį galėtų papuošti lengvas, gražus tiltas. Jis atrodytų nepaprastai patraukliai beribės Dniepro upės ir gražių Kijevo parkų fone. Pasiūliau šlaite padaryti gilų iškasimą ir jį uždengti lengvu pėsčiųjų tiltu su pusmėnulio formos ažūrinėmis santvaromis. Ši nuomonė patiko ir jai buvo pritarta.

Є.О. Paton

Є.О. Paton – Dean of the Engineering Department of KPI, 1906

Parko tiltas Kijeve pastatytas 1912 m. pagal E. O. Patono projektą

Elektrinis suvirinimas

Nuo 1920 m. pabaigos prasidėjo naujas E.O. Patonas - darbas suvirinimo technologijų, suvirinimo gamybos srityje. 1929 m. jis suorganizavo VUAN elektrinio suvirinimo laboratoriją Inžinerinių konstrukcijų fakultete ir skatino elektrinio suvirinimo diegimą pramoninėje gamyboje.

1933 m. vasario 2 d. Ukrainos mokslų akademijos prezidiumas nusprendė įsteigti Elektros suvirinimo institutą, o 1934 m. sausio 1 d. SSRS Liaudies komisarų taryba priėmė nutarimą, kuriuo įsteigė pirmąjį pasaulyje specializuotą suvirinimo mokslinio ir inžinerinio darbo centrą. Eugenijus Oskarovičius Patonas buvo nuolatinis Elektrinio suvirinimo instituto direktorius iki 1953 m. rugpjūčio mėn.

Pirmųjų metų pagrindinė instituto darbuotojų veikla buvo suvirintųjų jungčių stiprumo tyrimai ir racionalių suvirintų konstrukcijų formų paieška. Šie klausimai buvo itin svarbūs suvirinimo raidos pradžioje. E. O. Elektrinio suvirinimo institute atlikti suvirintųjų jungčių ir konstrukcijų tyrimai. Patonas ir jo darbuotojai sukūrė suvirintųjų konstrukcijų projektavimo, skaičiavimo ir gamybos mokslinį pagrindą.

Є.О. Patonas su suvirinimo technologijų katedros mokslininkų grupe, 1940 m.

In 1939–1940, Jau tada suvokiau šią svarbią problemą, mačiau ir tikėjau, kad ateityje ji visiškai nulems visą mūsų mokslinio darbo turinį. Tai automatinis suvirinimas panardinamuoju lanku.
... Automatinio suvirinimo panardinamuoju lanku metu įgyvendinau visus tikslus, kuriuos aš ir mano darbuotojai išsikėlėme, kai pradėjome dirbti su suvirinimo mechanizacijos srityje. Jų atkakliai siekėme per visus ieškojimus, klaidas ir nesėkmes. Šie tikslai buvo šie: didelis našumas ir suvirinimo kokybė, suvirintojų išlaisvinimas nuo sunkaus fizinio darbo.

Suvirinimas apsauginiu lanku ne tik sulaukė visuotinio pripažinimo, bet ir tapo pagrindiniu technologiniu procesu ginkluotės gamyklose. Dešimtys tūkstančių kovos mašinų iš dirbtuvių išvažiavo su fliusu suvirintomis siūlėmis. Iki karo pabaigos ant tankų korpusų nebeliko rankų darbo siūlių. Frontui skirtų tankų gamyba išaugo kelis kartus. Iki karo pabaigos jų skaičius viršijo 55 000.

Є.О. Paton

1941 m. pabaigoje šalies gamyklose buvo tik trys suvirinimo įrenginiai, 1942 m. pabaigoje jų jau buvo 40, o 1943 m. pabaigoje - 40. - 80, 1944 m. kovo mėn. - 99, 1944 m. gruodžio mėn. - 133! Tuo metu institutas dirbo 52 gamyklose.

“Tankai keliauja į frontą”

Universalus suvirinimo aparatas TC17, skirtas suvirinti užpakalines ir kampines jungtis

Є.О. Paton ir suvirinimo traktoriaus TS17 kūrėjas V.Ye. Patonas yra Jevheno Oskarovičiaus sūnus

Automatinės suvirinimo galvutės, kurių konstrukcija yra išskirtinės ekonominės zonos (IEZ). Є.О. Paton

1947 m. birželio 9 d. SSRS Ministrų Taryba priėmė nutarimą "Dėl automatinio suvirinimo panardintu lanku naudojimo pramonėje išplėtimo". Institutui buvo pavesta moksliškai ir organizaciniu požiūriu remti visus suvirinimo darbus šalyje. Šiam vyriausybės nutarimui aptarti 1947 m. spalį Kijeve buvo surengta Visasąjunginė automatinio suvirinimo konferencija, kurioje dalyvavo ir E. O. Patonas pristatė pranešimą "Tolimesnės automatinio suvirinimo plėtros perspektyvos SSRS".

Mokslas pradedamas gaminti

1948 m. jis studijavo automobilių laboratorijoje Ukrainoje.

Siekdama suvirinimo pramonėje įdiegti naujas technologijas ir įrangą bei organizuoti suvirintojų profesinį mokymą, E.O. Patonas Elektros suvirinimo institute sukūrė laboratorinį automobilį. Dėl šios novatoriškos idėjos instituto specialistai galėjo greitai suteikti naujų žinių įmonėms atokiausiuose šalies kampeliuose.

Laboratorinis automobilis

M. S. Chruščiovo ir J. O. Patono verslo diskusija (1940 m. pabaiga)

Atsisveikinu su tavimi, Vokietija, tu neturi manęs kuo sulaikyti, mano vieta - Rusijoje. Rugpjūčio mėn. remiantis akademiko E.O. Paton, pagrįstomis moksliniais ir praktiniais duomenimis, pritaikius automatinį suvirinimą panardinamuoju lanku tiltų statybai, bus sutaupyta vidutiniškai 20 proc. metalo ir daugiau kaip 2 mln. darbo valandų.... Taip pat sumažėja valcavimo poreikis, padidėja konstrukcijos atsparumas korozijai, o transportas atlaisvinamas nuo nereikalingo metalo tvarkymo.

Iš N. Chruščiovo memorandumo LKP CK

1941 m. pradėtas statyti pirmasis pasaulyje visiškai suvirintas tiltas!

Є.О. Patonas su sūnumi Borisu ant Dniepro uolų

Automatinis sienos jungiamosios siūlės suvirinimas

1953 m. lapkričio 5 d. oficialiai atidarytas E. O. vardu pavadintas tiltas. Paton

Tilto važiuojamosios konstrukcijos statybos metu

Pagrindinė pagrindinių sijų suvirinimo darbų dalis buvo atliekama automatinėmis ir pusiau automatinėmis mašinomis, sukurtomis išskirtinėje ekonominėje zonoje. Pagrindinių sijų surinkimo ir suvirinimo technologinis procesas vyko srautiniu būdu; 97 % visų siūlių buvo suvirinta automatinėmis ir pusiau automatinėmis mašinomis.

1953 m. rugpjūčio 12 d. baigėsi EO Patono gyvenimas. Beveik visą gyvenimą, iki pat mirties, kai jam buvo 83 metai, jis dirbo Ukrainoje ir labai ją mylėjo.

Su viltimi žvelgiu į mūsų talentingą jaunimą. Dauguma bendražygių turi dar palyginti trumpą mokslinės veiklos patirtį, tačiau jie išmoko dirbti kolektyviai, draugiškai, darniai, nepabijoti ir kritiškai vertinti savo laimėjimus, palaikyti glaudų ryšį su gyvenimu ir gamyba. Tai teikia vilties, kad mūsų sukurtas Elektros suvirinimo institutas ir toliau susidoros su savo dideliais uždaviniais....

E.О. Paton

VISĄ GYVENIMĄ TRUNKANTIS DARBAS

Boris Paton
(1918-2020)

Paton Boris

Ukrainos mokslininkas suvirinimo procesų, metalurgijos ir metalo technologijos srityje, technikos mokslų daktaras (1952); Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos prezidentas (1962-2020), dukart Socialistinio darbo didvyris, pirmą kartą apdovanotas Ukrainos didvyrio apdovanojimu.

Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos Eugenijaus Patono elektrinio suvirinimo instituto direktorius (nuo 1953 m.); Tarpdisciplininio mokslo ir technologijų komplekso “Eugenijaus Patono elektrinio suvirinimo institutas” generalinis direktorius (nuo 1986 m.); Tarptautinės mokslų akademijų asociacijos prezidentas (nuo 1993 m.); Mokslo ir mokslo bei technologijų politikos tarybos prie Ukrainos prezidento narys (nuo 1996 m. kovo mėn. ); Ukrainos valstybinės mokslo ir technologijų premijos komisijos pirmininkas (nuo 1996 m. gruodžio mėn.); Ukrainos ginkluotųjų pajėgų, kitų karinių formuočių, ginkluotės ir karinės technikos reformų, vystymo, ginkluotės ir karinės įrangos valstybinės komisijos narys (nuo 2003 m. kovo mėn.); Ukrainos nacionalinės darnaus vystymosi tarybos pirmininko pirmasis pavaduotojas (nuo 2003 m. gegužės mėn.).

Man teikia malonumą mokyti kitus dirbti, ugdyti visą jaunųjų suvirintojų mokslininkų kartą. Tai tikrai geri pokyčiai, ir jie sėkmingai veda mūsų bendrą reikalą į priekį. Tarp jų yra ir mano sūnūs.

E.О. Paton

Akademikas EO Patonas su sūnumis Vladimiru ir Borisu instituto dizaino skyriuje

Biografija

1941 m. B. E. Patonas baigė Kijevo politechnikos institutą ir įgijo elektrotechnikos inžinieriaus specialybę.

Pirmąją karo dieną Borisui teko ginti diplomą. Esant tokiai situacijai, diplomus galėjo ginti visi iš karto. Pakeliui į Politechnikos institutą, netoli dabartinės Pergalės aikštės, Borisą atakavo vokiečių lėktuvai.

"Buvome jauni ir neatsargūs: neradau nieko geresnio, kaip pasislėpti nuo bombų artimiausio namo laiptinėje. Tai buvo tarsi lietus. Mano laimei, bomba į namą nepataikė. Tokiomis aplinkybėmis baigiau institutą ir patekau į Leningrado kryptį, vardu Ždanovo sudnobudivnyj gamykloje - ten atlikau priešdiplominę praktiką, gerai žinomoje įmonėje, taip pat man patiko Leninhradas. "

B.E. Paton

Tačiau karas pakeitė jo likimą: jis buvo nukreiptas į Gorkį, Krasnoje Sormovo gamyklą, kur dirbo iki 1942 m. vasario. Tuo metu tėvo prašymu jis buvo perkeltas į Elektrinio suvirinimo institutą, kuris buvo evakuotas iš Kijevo ir buvo įsikūręs Nižnij Tagile. Jie gyveno ten pat, kur ir dirbo: tankų gamyklos patalpose. Moksliniai tyrimai buvo atliekami tiesiogiai dirbtuvėse. Per nepaprastai trumpą laiką tai leido pasiekti išskirtinių rezultatų. Buvo sukurti būdai, metodai, technikos ir technologijos, užtikrinantys didelį greitį ir puikią suvirinimo kokybę. Šių tyrimų sudėtingumą ir novatoriškumą įtikinamai įrodo tai, kad nacistinei Vokietijai taip ir nepavyko panaudoti automatinio suvirinimo tankų šarvuočiams, o Jungtinėse Amerikos Valstijose jis pasirodė tik 1944 m. Diena po dienos, mėnuo po mėnesio “Patono siūlė” patikimai sulydė “legendinį T-34” ir kitas kovines mašinas į monolitinę visumą. Ji iš tiesų buvo stipresnė už pačius šarvus ir, net veikiama tiesioginės ugnies, toliau išlaikydavo ugnies išniekintus šarvo lakštus. Tai buvo instituto ir jo vadovų mokslinis žygdarbis.

Akademikas EA Patonas su sūnumis Vladimiru ir Borisu instituto dizaino skyriuje, 1950 m.

1952 m. Borisas Jevhenovičius tapo Elektrinio suvirinimo instituto vadovu

Iš pradžių buvo sunku. Juk tuo metu jo žinios, patirtis ir autoritetas buvo menkesni už tėvo. Viena yra būti tėvo pavaduotoju, o kita - pačiam vadovauti institutui. Tačiau yra toks posakis: "Ne šventieji puodus lipdo".

B.E. Paton

Būdamas 35 metų Borisas Jevhenovičius Patonas tapo Elektrinio suvirinimo instituto direktoriumi ir šias pareigas ėjo iki 2021 m.

1969 m. bendrovė "B.Ye. pirmą kartą pasaulyje išbandė suvirinimo technologiją kosminiame laive "Sojuz 6".

Daugelio astronautikos srities idėjų praktinis įgyvendinimas neįmanomas be plataus metalo suvirinimo tiesiogiai kosmose, kuris yra vienas perspektyviausių ir universaliausių medžiagų sujungimo technologinių procesų.

E.О. Paton

EO Patono elektrinio suvirinimo instituto kosminių technologijų laboratorijoje. Iš kairės į dešinę: BE Patonas, V. V. Stesinas, J. I. Drabovičius, O. A. Zagrebelnyj. 1967

S.E. Savitska conducts experiments on cutting, welding, soldering and coating in open space outside the station “Salyut-7”. 1984

XX a. septintajame dešimtmetyje J. Patonas ėmėsi kurti prietaisą, leidžiantį suvirinti kosmose nesvarumo ir vakuumo sąlygomis. Mokslininkas susidūrė su daugybe užduočių ir sunkumų, kuriuos turėjo įveikti. Visų pirma, sąlygos kosmose labai skiriasi nuo sąlygų Žemėje, todėl suvirinant reikia įveikti gilų vakuumą, nesvarumo būseną, temperatūrų skirtumą, radiaciją, Žemės ir kitų planetų elektrinius ir magnetinius laukus.

Po ilgų tyrimų ir eksperimentų Patonas priėjo prie išvados, kad suvirinimas elektronų spinduliais, suvirinimas žemo slėgio suspaudimo lanku ir lydymas bei suvirinimas sandūriniu būdu yra perspektyviausi naudoti kosmose.

Vulkanas buvo pirmasis, kuris buvo iškeltas į orbitą aplink Žemę. Jo pagalba pirmą kartą buvo atliktas suvirinimo procesas erdvėlaivyje. Jame veikė automatiniai suvirinimo procesai: elektronų pluošto, suspausto mažo slėgio lanko ir lydymo.

Kosmose pirmasis suvirinimo procesas įvyko 1984 m., kai buvo panaudotas Patono “Universalus rankinis įrankis”. Būtent jo pagalba astronautai galėjo ne tik pjaustyti metalą vakuume, bet ir suvirinti jį įvairių tipų siūlėmis.

1975 m. B. E. Patonui buvo pasiūlytos TSRS mokslų akademijos vadovo pareigos.

1975 m. gegužės 1 d. išvakarėse man paskambino Volodymyras Vasilvyčius Ščerbytskis ir pasakė: "Suslovas man paskambino, kad paskirčiau tave sąjunginės akademijos prezidentu". Sakau: "Ne, Vladimirai Vasiljevičiau, aš ten neisiu". "Kaip tu gali neiti! Bet juk čia Maskva, LKP CK. Juolab kad ir Brežnevas to nori". "Aš atsakiau, kad nesiekiu Maskvos. Čia turiu institutą, Ukrainos mokslų akademiją....

B.E. Paton

Borisas Patonas prieštaravo trečiojo ir ketvirtojo Černobylio atominės elektrinės reaktorių statybai dėl to, kad jie yra netoli Kijevo. Tačiau po avarijos Mokslų akademija prisidėjo prie jos eksploatavimo nutraukimo.

"Tai nepriimtina vieta statyti atominę elektrinę". Šį prašymą kartu su atitinkamais argumentais (elektrinės artumas Kijevui, Pripetės ir Dniepro upės, kurių vandenį vartoja 70 proc. Ukrainos gyventojų, ir t. t.) pasirašė BE Patonas ir nusiuntė Ukrainos vadovybei. Visiškai aišku, kad šis BE Patono veiksmas yra didelės asmeninės drąsos ir aukštų pilietinių principų žmogaus veiksmas.

Academician V.G. Baryakhtar

Akademijos prezidento darbo diena gegužės mėnesį ir visą vasarą prasidėdavo anksti ryte ir baigdavosi vėlai vakare. Moksliškai pagrįstų prioritetinių priemonių ir rekomendacijų reaktoriaus sprogimo pasekmėms likviduoti nustatymas reikalavo susipažinti su situacija tiesiogiai avarijos vietoje, palaikyti glaudžius ryšius su TSRS vyriausybine komisija, Kijevo miesto komisija, įtraukti daugelį Akademijos institutų, gebėti pasirinkti geriausią veiksmų kryptį, koordinuoti daugelio darbo dalyvių veiksmus. Prezidentas perėmė pagrindinę šių sudėtingų ir atsakingų reikalų dalį. Dirbdamas kasdien, įskaitant šeštadienius ir sekmadienius, jis apibrėžė pagrindinę Akademijos veiklą, rengė baigiamuosius Prezidiumo operatyvinės komisijos posėdžius, priėmė galutinius sprendimus dėl komisijos pasiūlytų priemonių ir siekė jų įgyvendinimo.

B.М. Malinowski

1998 m. lapkritį Borisas Patonas tapo pirmuoju asmeniu, kuriam buvo suteiktas Ukrainos didvyrio vardas

Jis nepadarė karjeros. Jis dirba. Tai natūrali jo sielos būsena. Sunku nustatyti pagrindinį motyvą: "mokslininko smalsumas", "poreikis būti aktyviam" ar "nauda visuomenei". Tikėtina, kad veikia visi trys.

М.М. Amosov

BE Paton bendrabučio susitikimas su ATO kovotoju suvirintoju OO Khalapchiy. 2016

Tokiuose vaikinuose kaip O.O. Chalapčius yra nenugalima Ukrainos jėga.

B.E. Paton

Atminkite: mes gimėme ne tam, kad stovėtume vietoje. Neleiskite, kad aktyvi įtampa sumažėtų. Vertinkite kiekvieną dieną ir valandą. Jau senovės mąstytojai suprato, kad žmogus, žmogaus gyvenimas – visa ko matas. Ne išimtis ir jūsų pačių gyvenimas…

B.E. PAton

2020 m. rugpjūčio 19 d. Borisas Jevhenovičius Patonas mirė būdamas 102 metų. Išskirtinė asmenybė, ištisa mokslo epocha. Ir ne tik Ukrainos, bet ir viso pasaulio.

Kartoju: jaunystė yra viskas. Jei nebus jaunimo, nebus ir mokslo mokyklų, o mokslo mokyklos - tai, kas yra mokslas.

B.E. Paton

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare
What are you looking for in Partdo?