Šaltinio ir srovės parinkimas suvirinimo procese

Šaltinio ir srovės parinkimas suvirinimo procese

Suvirinimo procesas yra labai svarbus energijos šaltinis, tačiau elektrodai ir suvirinimo vielos yra ne mažiau svarbūs. Geros kokybės elektrodai ir vielos leis mums pasiekti geros kokybės suvirinimo siūlę, tai turės įtakos mūsų darbo efektyvumui ir saugumui.

Suvirinimo elektrodai
Suvirinimas dengtais elektrodais (MMA) yra universalus metodas, leidžiantis mums suvirinti plonus ir storus ruošinius įvairiomis sąlygomis. Galime suvirinti įvairius metalus ir lydinius bet kokiomis sąlygomis. Suvirintą elektrodą sudaro metalinė šerdis, padengta specialiu apvalkalu, kurio storis gali būti įvairus. Skiriami ploni, vidutinio storio ir stori dengti elektrodai, kai dengto elektrodo storis sudaro 20 %, 20-40 % arba daugiau kaip 40 % šerdies skersmens.

Rutiliu dengti elektrodai (R) – populiariausi bendrojo naudojimo elektrodai. Juos lengva naudoti, jie palyginti efektyvūs ir leidžia suvirinti beveik visose padėtyse, išskyrus vertikalų suvirinimą iš viršaus į apačią.

Šarminiai atsiliekantys elektrodai (B) – dėl didelio išlydyto metalo plastiškumo galima pasiekti labai gerų mechaninių suvirinimo siūlių savybių net esant žemai temperatūrai. Jais galima suvirinti visose padėtyse, išskyrus vertikaliai iš viršaus į apačią.

Celiuliozės suvynioti elektrodai (C) – leidžia suvirinti lauke sudėtingomis surinkimo sąlygomis. Juos galima virinti visose padėtyse, ypač vertikaliai iš viršaus į apačią.

Rūgštimi dengti elektrodai (A) – jais galima suvirinti lygius, plokščius paviršius, pasižyminčius vidutinėmis mechaninėmis savybėmis. Galima virinti apačioje, šonuose ir sąlyginėse padėtyse.

Specialūs elektrodai – be pirmiau minėtų tipų apvalkalų, galima įsigyti ir specialių apvalkalų: RA – rutilo rūgštinis apvalkalas, RB – rutilo šarminis apvalkalas, RC – rutilo celiuliozės apvalkalas, RR – rutilo storas apvalkalas.

Paton siūlo lankinio suvirinimo elektrodus: universalius naujos kartos “ELITE”, skirtus angliniams ir nelegiruotiesiems plienams suvirinti ANO 4, ANO 21, ANO 36, ANO 36, ANO 36, UONI 13/55, skirtus aukštaliperiniams plienams suvirinti CL 11, OZL – 8.

“Paton” “ELITE” elektrodus kartu sukūrė “Paton” ir “Paton Ukraine IES DZU IES” ir “Paton IES” pirmaujantys ekspertai. Jie atitinka geriausius pasaulinius standartus ir yra tinkami suvirinti visais atvejais – tiek pradedantiesiems, tiek profesionalams. Esant įprastoms laikymo sąlygoms, prieš suvirinimą jų nereikia kaitinti. “ELITE” elektrodai skirti įprastoms ir sudėtingoms plieno konstrukcijoms suvirinti rankiniu būdu, kai anglies kiekis neviršija 0,25 %. Suvirinimo purškiamieji elektrodai pasižymi sumažintu toksiškumu, todėl galima suvirinti uždarose patalpose nenaudojant specialios vėdinimo įrangos.

Elektrodų naudojimas suvirinimui yra “elitinis” Paton.
ANO 4 elektrodai, skirti 3-20 mm metalų kampiniam, sandūriniam ir gręžtiniam suvirinimui. Tinka paprastoms ir didesnėms konstrukcijoms iš mažaanglio plieno virinti. Skirti suvirinti besisukančias vandentiekio jungtis. Ø3 ir Ø4 mm elektrodai tinka suvirinti visose erdvinėse padėtyse, išskyrus iš viršaus į apačią; Ø5 ir Ø6 mm elektrodai tinka suvirinti iš apačios į viršų horizontalioje, vertikalioje ir vertikalioje plokštumose.

ANO 21 elektrodai gali būti naudojami suvirinant fliusus, sandūrinį ir užlaidinį suvirinimą, taip pat suvirinant metalo kiaurymes nuo 3 iki 20 mm. Jie tinka paprastoms ir didesnėms plieno konstrukcijoms suvirinti, kuriose anglies kiekis neviršija 0,25 %. Nesisukantys, žemo slėgio, skirti vandens ir dujų vamzdžių jungtims suvirinti. Ø3 ir Ø4 mm elektrodai, tinkami suvirinti visose erdvinėse padėtyse. Ø5 ir Ø6 mm elektrodai, tinkami suvirinti apačioje, horizontaliai, vertikaliai ir vertikaliai aukštyn.

ANO 36 elektrodai leidžia suvirinti labai mažomis srovėmis – idealiai tinka naudoti namuose. Jie skirti suvirinti įprastines mažai anglinio plieno konstrukcijas. Jie skirti nesisukančioms, žemo slėgio vandens ir dujų vamzdžių jungtims virinti. Jie tinkami tarpinėms, sandūrinėms suvirinimo siūlėms ir 2-15 mm metalinėms skylėms suvirinti. Elektrodai tinka suvirinti visose erdvinėse padėtyse.

UONI 13/55 elektrodai naudojami metalams jungti, kai suvirintai siūlėms reikia didesnio plastiškumo ir tvirtumo savybių atšiauriomis oro sąlygomis. Jie ypač tinka suvirinti atsakingas konstrukcijas, veikiamas dinaminės apkrovos, esant neigiamai temperatūrai iki -40C. Jais galima suvirinti nuo 3 iki 30 mm storio metalus. Elektrodai skirti angliniams ir nelegiruotiems plienams suvirinti, pavyzdžiui, laivų statybos pramonėje. Jais galima pašalinti liejimo sunkumus. Elektrodai tinka suvirinti visose erdvinėse padėtyse, išskyrus padėtį iš viršaus į apačią.

CL 11 elektrodai skirti suvirinti korozijai atsparaus chromo ir nikelio plieno gaminius, veikiančius sunkiomis sąlygomis iki 400 °C temperatūroje, kai metalo suvirinimas turi atitikti griežtus apsaugos nuo tarpkristalinės korozijos reikalavimus. Elektrodus galima virinti visose erdvinėse padėtyse, išskyrus iš viršaus į apačią.

OZL – 8 elektrodai, skirti suvirinti chromo-nikelio plieno gaminius, veikiančius korozijai atspariomis ir atšiauriomis sąlygomis, kai metalo siūlės turi atitikti griežtus apsaugos nuo tarpkristalinės korozijos reikalavimus. Elektrodai tinka suvirinti visose erdvinėse padėtyse, išskyrus padėtį iš viršaus į apačią.

Rinkoje yra daug įmonių, gaminančių MIG/MAG suvirinimo vielą. Suvirinimo vielos pasirinkimas MIG/MAG suvirinimo aparatams priklauso nuo medžiagos storio ir suvirinimo padėties, populiariausios yra 0,6 mm; 0,8 mm; 1,0 mm; 1,2 mm; 1,6 mm; 2,0 mm skersmens vielos. Jei suvirinami storesni elementai, vielos skersmuo turėtų būti didesnis, mažesnio skersmens vielos suteikia didesnį tankį ir lydymosi gylį.